Home  News   Teams  Schedule  Results  Venues  Info  Contact        Suomeksi
NEWS
14.07.2014
World Championships in pictures
 
07.07.2014
Miller and Miinala nominated MVP’s of the World Championships
 
05.07.2014
Brazil and USA crowned World Champions
 
05.07.2014
Men Gold match: Brazil-Finland 9-1 (3-0): Interview of Alessandro Tosim
 
05.07.2014
Men Gold match: Brazil-Finland 9-1 (3-0): Interview of Timo Laitinen
 
05.07.2014
Women Gold match: USA-Russia 3-0: Interview of Jennifer and Ken Armbruster
 
05.07.2014
Men Bronze match: USA-Lithuania 4-2 (1-2): Interview of Joseph Hamilton
 
05.07.2014
Women Bronze match: Turkey-Japan 3-0: Interview of Gokhan Ince and Eren Yilbirim
 
 
All news

Logo: Facebook Logo: Twitter

Link to Live stream

Link to Sport Plaza

Link to Promo video

Teams


   

WOMEN

   

Pool X

  Finland
   
# Player
3 Natalie Ball
7 Katja Heikkinen
5 Iida Kauppila
4 Kaisu Hynninen
2 Krista Leppänen
1 Raisa Kuusela
Coach
Heikki Juvonen
Maarit Lehto
   
  Germany
   
# Player
8 Natascha Bretzke
3 Imke Fritzsche
2 Charlotte Hartz
6 Swetlana Otto
5 Francesca Richter
Coach
Thomas Prokein
Ines Prokein
   
  Japan
   
# Player
2 Rie Urata
1 Akiko Adachi
8 Eiko Kakehata
6 Haruka Wakasugi
Coach
Naoki Eguro
Masato Teranishi
Shiori Sasada
   
  Russia
   
# Player
3 Anna Shevchenko
1 Arina Gerasimova
5 Anastasiia Mazur
4 Irina Arestova
  Natalya Kochurova
2 Evgeniya Semina
Coach
Oxana Kudinova
Kseniya Khristoforova
   
  Turkey
   
# Player
Buket Atalay
Sümeyye Özcan
Gülsah Aktürk
Sevda Altunoluk
Sadiye Ardic
Seda Yildiz
Coach
Ali Tekce
Eren Yildirim
   
  USA
   
# Player
1 Jennifer Armbruster
2 Amanda Dennis
4 Asya Miller
6 Jordan Gist
7 Marybai Huking
9 Eliana Mason
Coach
Kenneth Armbruster
     
     
     
   

Pool Y

  Brazil
   
# Player
3 Ana Carolina Custodio
7 Gleyse Souza
2 Neusimar Dos Santos
1 Simone Rocha
9 Victoria Nascimento
5 Marcia Vieira
Coach
Dailton Nascimento
Jonatas Castro
   
  China
   
# Player
Hui Wen Zhang
Wei Zhang
Kai Mei Zhao
Zhen Ju
Fei Fei Fan
Chun Hua Wang
Coach
Xiao Kun Tu
Jin Qin Wang
   
  Israel
   
# Player
1 Elham Mahamid
3 Yarden Adika
4 Or Mizrachi
5 Roni Ohayon
6 Lihi Ben David
7 Chen Mazliach
Coach
Raz Shoham
Ariel Fuerte
   
  Sweden
   
# Player
1 Josefine Jälmestål
2 Viktoria Andersson
7 Maria Wåglund
8 Sofia Möller
9 Lisa Ly
Coach
Åsa Alverstedt
  Andreas Alverstedt
   
  Ukraine
   
# Player
Tetiana Govorukha
Nataliia Miroshnyk
Maryna Gabeda
Tetiana Shalapa
Olena Rud
Liliia Pasko
Coach
Volodymyr Kharchenko
   
  Australia
   
# Player
1 Jennifer Blow
2 Tyan Taylor
3 Nicole Esdaile
4 Rachel Henderson
6 Michelle Rzepecki
8 Meica Horsburgh
Coach
Peter Corr
   

Top
SCHEDULE
Whole schedule

RESULTS
All results

PARTNERS